Hello world!

Cześć! Miło Cię tu widzieć! Mamy nadzieję, że zagościsz tu na dłużej i będziesz regularnie do nas wracać.

Lokalne Dobra to miejsce, w którym pokazujemy firmy inkluzywne, zrównoważone, transparentne. Stawiamy na te marki, które dbają o środowisko i lokalną społeczność. Lubimy rzeczy funkcjonalne, wydajne, ponadczasowe. Doceniamy produkty naturalne, roślinne, ale nie tylko. Wspieramy świadome i odpowiedzialne decyzje zakupowe, dlatego chcemy dzielić się wiedzą o lokalnych markach, które tworzą zgodnie z tymi zasadami.

Produkcja ubrań dla firm fast fashion ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Wiąże się przede wszystkim ze znacznymi emisjami dwutlenku węgla, ogromnym zużyciem wody, wykorzystaniem toksycznych chemikaliów, produkcją odpadów, które są spalane lub zalegają na wysypiskach, a także wytwarzaniem ścieków zanieczyszczających wody powierzchniowe i głębinowe oraz glebę. Przemysł modowy odpowiada za 10 proc. światowej emisji dwutlenku węgla i aż za 20 proc. światowej produkcji ścieków, w tym ścieków toksycznych. To nie koniec grzechów branży modowej. Model biznesowy fast fashion oparty jest na wyzysku pracownic. Czy skoro coś już zostało wyprodukowane, to warto kupić taką rzecz? Nie. Markom fast fashion nie opłaca się bowiem produkować trwałych ubrań. Chociaż mogą mieć piękne i aktualne kroje i wzory, zazwyczaj są słabej jakości i bardzo szybko wylądują na wysypisku śmieci. 

Kupuj lokalnie

Odpowiedzią na praktyki koncernów jest kupowanie rzeczy w lokalnych firmach (i #zdrugiejreki), które nie prowadzą szkodliwych praktyk. Małe manufaktury i lokalni twórcy potrzebują wsparcia, chociażby dlatego, że nie mają tak rozległych sieci sprzedaży, jak przedsiębiorstwa fast fashion, a ich rzeczy są dużo bardziej przyjazne dla nas, użytkowników, i dla środowiska. Bardzo często mieszczą się one w niewielkich pracowniach, sprzedają głównie w sieci i na targach modowych. Z tego powodu tworzymy Lokalne Dobra – by dołożyć cegiełkę i głośno mówić, że warto podejmować świadome decyzje zakupowe.

Lokalne dobra

Zaczęło się od Instagrama, ponieważ ta przestrzeń wydaje się idealną na rozmowy o ładnych rzeczach. Kolejny był Facebook, bo tam jest rzesza osób, do których zrównoważona moda jeszcze nie dotarła, następny pojawił się Pinterest dla wszystkich szukających inspiracji. Ta strona natomiast powstała, by edukować i dać markom dodatkową przestrzeń, zwłaszcza w czasach kryzysu, kiedy sprzedaż niektórych produktów spadła, a budżety zostały obcięte. To nasz mały gest, ponieważ sami nie możemy wesprzeć wszystkich lokalnych firm kupując ich produkty, ale możemy wykorzystać nasze umiejętności, by zapewnić im odrobinę więcej ekspozycji w sieci.

Ponieważ jest to projekt, który realizujemy po godzinach i nie zawsze mamy czas, by przeglądać sieć w poszukiwaniu kolejnych marek, możesz podpowiedzieć nam, które marki możemy uwzględnić na liście – mogą to być Twoi ulubieńcy, a także Twoja firma. Żeby zgłosić do nas lokalne dobra wystarczy wypełnić formularz – podstawowy profil jest bezpłatny. Można też dać nam znać na instagramie albo messengerze. 

Leave a Comment